Lokalna Grupa Działania „Zapilicze”

Dożynki w Starej Błotnicy

W niedzielę 10 września wzięliśmy udział w Dożynkach gminnych w Starej Błotnicy, które były ważnym wydarzeniem upamiętniającym zbiory rolne i będącym podziękowaniem za urodzaj, a także umożliwieniem lokalnej społeczności spotkanie się i wspólne świętowanie.

Dożynki rozpoczęły się uroczystą mszą świętą odprawioną w Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia. Następnie odbył się kolorowy i uroczysty przemarsz korowodu, w którym uczestniczyli nie tylko rolnicy, z cudownymi wieńcami ale również strażacy, orkiestra dęta i cała społeczność lokalna.

Po przemarszu otwarto oficjalnie imprezę, przywitano gości oraz podzielono się chlebem. Następnie występ miała Gminna Orkiestra Dęta a po niej występowały kapele i zespoły śpiewaczy. Atrakcji nie zabrakło również dla tych najmłodszych.

Dożynki były nie tylko okazją do uczczenia ciężkiej pracy rolników, ale także do budowania więzi społeczności lokalnej i pielęgnowania tradycji kulturowych. Było to święto pełne radości, muzyki i tańca, które zjednoczyło mieszkańców w duchu wspólnoty wiejskiej.