Lokalna Grupa Działania „Zapilicze”

Projekt współpracy “WOMOS”

Lokalna Grupa Działania „Zapilicze” realizuje projekt współpracy wraz z LGD „Wszyscy Razem” pn. „Wspólnie i Oddolnie dla Mieszkańców Obszaru Strategii” mający na celu współdziałanie na rzecz wspólnej realizacji zadań w ramach działania 19. Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER, Poddziałanie 19.3 „Przygotowanie i realizacja działań w zakresie współpracy z lokalną grupą działania” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.  W ramach projektu został zorganizowany Artystyczny Lipiec w Białobrzeskim Centrum Kultury to cykl warsztatów dla grupy 25 dzieci  z  powiatu białobrzeskiego w wieku od 7 do 15 lat. Przeprowadzono warsztaty taneczne, ceramiczne, plastyczne oraz teatralne. Był to świetny sposób na rozwijanie kreatywności, wyobraźni, umiejętności manualnych oraz budowanie pewności siebie dzieci. Takie zajęcia dostarczyły nie tylko zabawy, ale także edukacji i możliwości rozwijania swoich pasji. Warsztaty były odpowiednio dostosowane do wieku uczestników, tak aby były ciekawe, dostarczały wyzwań, ale także były dostępne dla dzieci. Istotne było także tworzenie przyjaznej i zachęcającej atmosfery, w której dzieci mogły swobodnie wyrażać siebie i eksperymentować. Warsztaty zostały przeprowadzone przez zaangażowane i doświadczone osoby, które umiały przekazać wiedzę i umiejętności w interesujący sposób, a także odpowiednio reagować na potrzeby i oczekiwania dzieci. Kolejnym punktem była wycieczka do Słodkiej Zagrody gdzie dzieci miały okazję pojeździć konno jak również na Puszystą Farmę nakarmić alpaki. Dzieci miały  okazję nauczyć się czegoś ciekawego o tych zwierzętach, ich zachowaniu i potrzebach. Była to doskonała lekcja biologii i ekologii. Dzieci czeka jeszcze spływ kajakowy, który odbędzie się 27 sierpnia – kolejna atrakcja, która zapewne dostarczy dzieciom mnóstwo radości i zabawy, jednocześnie rozwijając ich umiejętności wodne i pokazując piękno okolicznej przyrody. W ramach projektu zakłada się również działania aktywizujące dla seniorów, w tym jednodniową wycieczkę do Kazimierza Dolnego  oraz wyjazd do teatru, konkurs kulinarny dla Kół Gospodyń Wiejskich pn. “Zapiliczańskie Smaki” oraz wizytę studyjną dla przedstawicieli LGD. Cały projekt “Wspólnie i Oddolnie dla Mieszkańców Obszaru Strategii” jest przykładem aktywnej współpracy między różnymi grupami społecznymi, które mają okazję wspólnie uczestniczyć w różnorodnych aktywnościach kulturalnych i artystycznych. Takie inicjatywy mają nie tylko edukacyjny i kulturalny aspekt, ale także wzmacniają więzi społeczne i integrację lokalnej społeczności.

27 sierpnia 2023 r. w niedzielę podczas V edycji Białobrzeskich Regat Kajakowych nad Pilicą miał miejsce Konkurs Kulinarny “Zapiliczańskie Smaki” dla Kół Gospodyń Wiejskich z terenu powiatu Białobrzeskiego.

Oprócz tego, że impreza cieszyła się ogromnym zainteresowaniem miłośników kajakarstwa ich serca podbiły potrawy przygotowane przez 6 wspaniałych drużyn tj.:

  1. KGW Wierzbinki w Stawiszynie
  2. KGW w Suchej Szlacheckie Susanki
  3. KGW w Branicy “Braniczanki”
  4. KGW w Ratoszynie “Ratoszynianki”
  5. KGW w Grzmiącej “Grzmiączki”
  6. Stowarzyszenie Kobiety dla Starej Błotnicy

Każdy z uczestników Regat mógł zagłosować na danie, które najbardziej mu smakowało! I tak według głosowania wyłoniono zwycięzców:

1 miejsce – KGW w Suchej Szlacheckie Susanki

2 miejsce – KGW Wierzbinki w Stawiszynie

3 miejsce – KGW w Branicy “Braniczanki”

Dziękujemy wszystkim drużynom za udział, włożoną pracę w przygotowanie tak przepysznych dań, dekorację stanowisk oraz mamy nadzieję, że widzimy się w kolejnej odsłonie konkursu!